2011 Results

Breeders Cup Results 2011

The 2011 Breeders Cup Meeting at Churchill Downs was a memorable two days of action with some of the best race horses in the world in Kentucky. Some of the big winners included Royal Delta who won the big Ladies Classic on day one and Secret Circle who won the first ever Breeders Cup Juvenile Sprint. Aidan O'Brien had a great day two with two winners as Wrote won the Juvenile Turf and St Nicholas Abbey won the Turf in stunning fashion later on in the evening. The big race was of course the Breeders Cup Classic which was won by Drosselmeyer in something of a shock to round off a brilliant couple of days of sport.

Breeders Cup Results 2011 Day 1

20:10 Sentient Jet Breeders' Cup Juvenile Sprint (Dirt) (6f)
1.Secret Circle - R Bejarano - B Baffert - 4/7f
2.Shumoos - G Gomez - B Meehan - 12/1
3.Holdin Bullets - J Sanchez - W Ward - 16/1
9 Ran

20:50 Breeders' Cup Juvenile Fillies' Turf (Grade 2) (Class 1, 1m)
1.Stephanie's Kitten - J Velazquez - W Catalano - 8/1
2.Stopshoppingmaria - J J Castellano - T Pletcher - 9/1
3.Sweet Cat - G Gomez - T Pletcher - 12/1
14 Ran

21:30 Sentient Jet Breeders' Cup Filly And Mare Sprint (Grade 1) (Dirt) (Class 1, 7f)
1.Musical Romance - J C Leyva - W Kaplan - 14/1
2.Switch - J Rosario - J W Sadler - 3/1
3.Her Smile - J Velazquez - T Pletcher - 20/1
12 Ran

22:10 Grey Goose Breeders' Cup Juvenile Fillies (Grade 1) (Dirt) (Class 1, 1m 110y)
1.My Miss Aurelia - C Nakatani - S Asmussen - 5/2f
2.Grace Hall - R Dominguez - A Dutrow - 7/2
3.Weemissfrankie - R Bejarano - P Eurton - 7/1
14 Ran

22:50 Emirates Airline Breeders' Cup Filly And Mare Turf (Grade 1) (Class 1, 1m 3f)
1.Perfect Shirl - J Velazquez - R Attfield - 20/1
2.Misty For Me - R Moore - A P O'Brien - 6/1
3.Nahrain - F Dettori - R Varian - 4/1
12 Ran

23:30 Breeders' Cup Ladies' Classic (Fillies' Grade 1) (Dirt) (1m 1f)
1.Royal Delta - J Lezcano - W Mott - 9/4
2.Its Tricky - R Dominguez - K McLaughlin - 6/1
3.Pachattack - R Maragh - G Butler - 16/1
9 Ran

Breeders Cup Results 2011 Day 2

17:20 Breeders' Cup Marathon (Grade 2) (Class 1, 1m 6f)
1.Afleet Again - C Velazquez - R Reid - 33/1
2.Birdrun - J Velazquez - W Mott - 6/1
3.Giant Oak - S Bridgmohan - C Block - 7/1
11 Ran

18:02 Breeders' Cup Juvenile Turf (Grade 1) (Class 1, 1m)
1.Wrote - R Moore - A O'Brien - 9/1
2.Excaper - E Wilson - I Black - 33/1
3.Farraaj - N Callan - R Varian - 13/2
14 Ran

18:37 Breeders' Cup Sprint (Grade 1) (Class 1, 6f)
1.Amazombie - M Smith - W Spawr - 6/1
2.Force Freeze - J Velazquez - P Walder - 12/1
3.Jackson Bend - C Nakatani - N Zito - 3/1 Fav
9 Ran

19:21 Breeders' Cup Turf Sprint (Grade 2) (Class 1, 5f)
1.Regally Ready - C Nakatani - S Asmussen - 7/2 Fav
2.Country Day - J Graham - S Margolis - 33/1
3.Perfect Officer - K Carmouche - M Pino - 12/1
14 Ran

20:01 Breeders' Cup Dirt Mile (Grade 1) (Class 1, 1m)
1.Caleb's Posse - R Maragh - D Von Hemel - 7/1
2.Shackleford - J Castanon - D Romans - 7/1
3.Tres Borrachos - J Rosario - M Jones - 33/1
9 Ran

20:45 Breeders' Cup Turf (Grade 1) (Class 1, 1m 4f)
1.St Nicholas Abbey - J O'Brien - A O'Brien - 5/1
2.Sea Moon - R Moore - Sir M Stoute - 7/2
3.Brilliant Speed - J Velazquez - T Albertrani - 20/1
9 Ran

21:25 Breeders' Cup Juvenile (Grade 1) (Class 1, 1m 100y)
1.Hansen - R Dominguez - M Maker - 8/1
2.Union Rags - J Castellano - M Matz - 7/4 Fav
3.Creative Cause - J Rosario - M Harrington - 6/1
13 Ran

22:07 Breeders' Cup Mile (Grade 1) (Class 1, 1m)
1.Court Vision - R Albarado - D Romans - 50/1
2.Turallure - J Leparoux - C Lopresti - 12/1
3.Goldikova - O Peslier - F Head - 5/4 Fav
13 Ran

23:00 Breeders' Cup Classic (Grade 1) (Class 1, 1m 2f)
1.Drosselmeyer - M Smith - W Mott - 20/1
2.Game on Dude - C Sutherland - B Baffert - 20/1
3.Ruler on Ice - G Gomez - K Berry - 14/1
12 Ran